Salto Mortale

Kiskoromban faltam a könyveket. Ezért kaptam is egy pofont. Bár máig nem tudom hogyan jött rá anya a turpisságra, mert a biológia könyv nagyobb volt, mint a Tarzan, és így szépen megbújt mögötte, de hát az anyák már csak ilyenek. Az utolsó könyv amin 2 nap alatt rohantam át, az a Harry Potter volt, és miatta le is mondtam életem első népszámlálásáról. Aztán felnőttem, a dolgaim is megsűrűsödtek, és egész csinos internet függőséget fejlesztettem ki. De a héten mégis kezembe akadt egy könyv, aminél nem bírtam ki, hogy a végére ne érjek, így 3 nap alatt olvastam el a 272 oldalt.

Kovax Tom: Salto Mortale

A regényben minden megvan, ami kell egy izgalmas krimihez. A cselekmény soha nem laposodik el, még akkor is hajtja a kíváncsiság az olvasót, amikor a szereplők éppen megpihennek. Nem esti lefekvéshez, és nem is a vasárnapi ebéd utánra való regény, mert ha egy picikét is lankad a figyelmünk, olyan részletről maradunk le a folyamatosan előrehaladó nyomozásból, amit később biztosan be akarunk pótolni. Mindennek van értelme és pláne lényege, de hiába szögezzük le ezt már az elején, utána folyamatosan érkeznek a meglepetések.

A szereplők jelleme és külleme is maradéktalanul ki van dolgozva. Minden lényeges szereplőről pontos képet kapunk, azonban még ezután is mélyül az ismeretünk. A cselekmény fordulatait gyakran ezek a változó személyek hozzák, amivel folyamatosan mozgásban van a felállás: ki van velünk és ki ellenünk?

A humor lenyűgöző. Ha azt hisszük a fejezetcímekben már le van puffantva a poén, meg kell lepődnünk. A főhősnek soha sincs egy kiszámítható reakciója, mindig van valami furcsa, csak rá jellemző beszólása, ami még a legmelegebb helyzetekben is csak ráerősít arra, hogy nem minden az, aminek látszik. Soha nem lehetünk biztosak, állandóan változik minden, és mindig ébren kell lennünk. Ez az ami nagyszerű a regényben, és biztosan nem tudjuk letenni majd.

Azonban a kritika nem lenne teljes a gyengepontok felsorolása nélkül. Ezt rögtön meg is teszem a Dell Vostro 1500n laptopomon, amiben az Intel Core 2 Duo várja minden ujjpercem rezdülését, és az nVidia GeForce Go 8400M GS azonnal a képernyőre varázsolja szavaimat! A tökéletes világot olykor-olykor hangosan szúrják ki az előbbihez hasonló túlságosan pontos márka és típus megnevezések. Egyrészt nincs ezeknek jelentősége, csak elvonják a figyelmet, másrészt az ördög a részletekben rejlik, és gyakran vissza is bök a villájával. Az ilyen kis ördögök nem hagyják figyelmen kívül, hogy egy Audi A4 7,8 misitől kezdődik. Egy Desert Eagle kb. 286.000 forint, és mivel kizárólagosan Izraelben gyártják, ezért a behozatallal csak növekszik az ára, 20 töltény bele pedig 5000 forintnál több, és a pisztoly önmagában 2 kiló. Mindezt egy nyomozói tanfolyamot végzett magyar tanárnál, aki saját bevallása szerint is vékony, kicsit ront a hitelességen. Ha itt sem vesztené el hősünk a humorérzékét, és mondjuk a Hummer helyett turista harckocsit emlegetne a Ferrari helyett pedig tüzes olasz gebét máris megmentené ezeket a helyzeteket. De így saját maga válik humor forrásává, mikor rádöbben, hogy szerelme bajban lehet, be is pattan egy gyors autóba, hogy mielőbb megmenthesse élete értelmét, de azért a gondolata még elkalandozik egy másik hölgy, név szerint Mercedes váltójának selymes bőrén.

Hát igen a szerelem! A múzsának ajánlott regényben nem történhet másként, de a főhőshöz egy hősnőnek is csatlakozni kell, aki elég magas szaktekintély ahhoz, hogy nagy emberek pénzügyi tanácsot kérjenek tőle, de elég ügyetlen ahhoz, hogy egy nagy papírköteget ejtsen el, de elég erős ahhoz, hogy egy 2 kilós pisztolyt fogjon egy fickóra, de elég fiatal ahhoz, hogy kollégiumban lakjon, de elég vakmerő ahhoz, hogy fegyveres férfiak ellen vonuljon, de elég gyengéd ahhoz, hogy a meglőtt, majd katonai sebész által összevarrt, majd felszakadt sebet bekötözze, és onnantól a főhősnek soha többet ne fájjon, de elég félénk ahhoz, hogy egy öregember szavai miatt bort kell innia, de elég gyerekes ahhoz, hogy a villanyt kapcsolgassa, de elég fecsegő ahhoz, hogy bárkit ledumáljon a lábáról, de elég konyhatündér ahhoz, hogy a 3. részben szinte teljesen háttérbe szoruljon, de elég jól tud vezetni ahhoz, hogy 240-nel száguldjon keresztül Budapesten. A kevesebb biztosan több lett volna a hölgynél is. De ha már ilyen csodás lényről van szó, akkor a többi csillaghoz képest ő miért a Hold? Persze-persze változó, de a Hold igencsak szabályos ciklusokban változik, és ez a ciklikusság egészen más és egészen általános női dologra utal nálam. Valamint a Hold elég kihalt, saját fénye sincs, csak a nap világítja meg. De biztosan nem ezek a gondolatok vezérelték az írót múzsája megörökítésében.

Habár a hibák kifejtése többnek tűnik mint a jó tulajdonságok felsorolása, a regényben ez az arány fordítva van. Ezek a dolgok csak néha zökkentettek ki a jól összegyúrt cselekményből. Ha az ilyen apró kiugró szögek is elsimulnak, akkor biztos lehetünk benne, hogy rengeteg színvonalas detektív és akció regényt olvashatunk Kovax Tomtól! A további regényekhez sok sikert kívánok ;)! Ezt a művet pedig megtaláljátok a kiadó honlapján, de érdemes felkeresni az írót egy dedikált példányért.