Szabad gondolattérkép alkalmazások
A második hét csütörtökén tartott előadáson került elő a gondolattérkép készítése. Mikor először néztem az adást lemaradtam kulcsi nyitómondatáról, hogy gondolattérképet fogunk készíteni, ezért először rossz helyen kerestem egy hasonló alkalmazást. A nyilakból és buborékokból arra gondoltam, hogy valamilyen UML szerkesztő alkalmazásra lesz itt szükség, de ezek általában valamilyen programozási nyelvhez vannak idomítva, megpróbáltam, egyáltalán nem ezekre lesz szükségünk. Aztán sajt blogján olvastam magát az agytérkép (mind map) kifejezést, és ekkor került helyre a dolog. Sajt is említi, hogy számos jó ingyenes alkalmazás van erre, én a szabad licencű alkalmazásokra térnék ki.
Formailag kötött eszközök
A gondolattérkép igazi formájában inkább hasonlít egy szerteágazó lombkoronára, mint arra a nyilas ábrára, amit az adásban láttunk. Éppen ezért az alkalmazások egyik fajtájában csupán a fa szerkezetét határozhatjuk meg, azt hogy egy-egy elem alárendelt vagy mellérendelt lesz-e. Nem tudjuk őket keresztezni. Én nem ezt a fajta alkalmazást kerestem, de mutatok ebből is kettőt:
FreeMind: sajt ajánlásával, GPL licencű, Javaban írt alkalmazás, tehát minden olyan platformon elfut, amire létezik Java futtatói környezet (JRE). Kicsit nehéznek találtam a menüszerkezetét, elég mélyen kell a menüfákba belenyúlni, ha valamit keresünk, és ez nem mindig jött össze nekem. Kisebb hibákba is ütköztem, pl. nem mindig látszottak a címkéket formázó gombok.
FreePlane: az előbbi pillangós alkalmazás méhecskés forkja (továbbfejlesztése). Szintén GPL és Java, tökéletesen kompatibilis az előddel készített fájlokkal, és számomra valamivel szimpatikusabb. Kényelmesebbnek tűnik a menüszerkezete, és stabilabb.
Formailag kötetlen eszközök
Az adásban is egy ilyen eszközt láttunk, kulcsi szabadon húzogatta a szövegdobozokat és a nyilakat. Nézzük hát most ezeket.
Compendium: GPLv3 alatt kiadott, Javaban írt (ma Java napot tartok) alkalmazás. A letöltéshez elkérik az e-mail címünket, ugyanis arra kapjuk csak meg a letöltési linket, ez egy elég furcsa és bizalmatlan hozzáállás. A telepítőből nincs platform független, ami még egy fekete pont, ugyanis a letöltési link csak egyszer használatos, tehát ha én szeretném a programot mondjuk két operációs rendszeren is használni, akkor kétszer kell e-mailt kérnem. Ezután a programban is folytatódik a bonyolítás, új projekt létrehozásakor felhasználói nevet és jelszót kell megadnunk (szerencsére ezt automatikussá lehet tenni). Ez nem is lett volna akkora baj, ha a jelszóval titkosított projektet utána meg is tudom nyitni, de ez nekem nem sikerült :(. Nem tudom pontosan, hogy a 64bites Linuxom a gond (elvileg 32bitesen volt tesztelve) vagy az OpenJDK-val érkező környezet a ludas, de nem tudtam működésre bírni a programot. Ti megpróbálhatjátok, de ne essetek neki azonnal a nehéz beszerzési procedúrának, mert a végére hagytam a legjobbat!
VUE: az ECL licenc alatt kiadva, Javaban írt szoftver. A beszerzéséhez szintén szükség van egy regisztrációra, de szerencsére ez állandó, többször is beléphetünk vele, és találunk rendszer független telepítőt is. A regisztrációnál furcsa dolog, hogy megkövetelik az organization, azaz szervezet mezőt, ide magánszemélyként egyszerűen írjunk valamit hasra ütve, vagy azt hogy nincs (none). A platform független verziót kicsomagolva kapunk egy 30 megás jar fájlt, ami már futtatható is a JRE környezettel. A program pedig nagyon hasonlít arra, amit kulcsi is mutatott az előadásban, nagyon egyszerű és nagyszerű a használata. Egyetlen szépséghibája a programnak, hogy rettentően lassú a Java miatt, ezért legyünk türelmesek vele! De én mindenképpen erre adom a voksom.
Ha a fentieken kívül tudtok más szabad vagy ingyenes alternatívát, kérlek osszátok meg blogbejegyzésben vagy hozzászólásban!