Opehációs hendszehek

A cím nem véletlen, először én is azt hittem, hogy egy operációs rendszer az egy mindennapi dolog, teljesen nélkülözhetetlen és elvárható lenne, hogy egy normális valami, ami összeköti az embert a géppel, és demokratikus rendszerben élve még válogathatunk is ezek közül. Elméletben persze válogathatunk, de gyakorlatban kevésbé. De erről majd mindig az adott rendszernél. Az egész úgy kezdődött, hogy a notimon a 120 gigás vinyót 4 részbe partícionáltam, 1 windows, 1 linux, 1 másik operációs rendszer (BSD-t akartam), és 1 adat tároló. És kezdődhetett az oprendszer próba, ami esetemben jó nagy ‘opással végződött.

Windows

Szerintem nem kell bemutatnom, a legismertebb, legáltalánosabban szidott rendszer. A Vista egészen a népellenség címig jutott, és a sikerét látva a Microsoft már a Windows 7 nevű rendszeren dolgozik, amit 2009-re, tehát jövőre(!) készülnek kiadni. Csodás :). De a régi jó XP még mindig nagyon jól működik, gyakori újratelepítésekkel, rengeteg programmal, de tényleg nem ecsetelem tovább. Az én gépemen is ez a legelső operációs rendszer, nem tudok tőle megválni. Dobozban megvéve kb. 30.000 forint, de eléggé fogy a boltok polcairól, a tisztaszoftver program keretein belül hallgatóknak 3000 forint 2 Office-szal, Vistával.

Linux

Az aranyos és agyonhype-olt pingvin. A történet ott kezdődik, hogy Linus Torvalds 1991-ben nekiállt Helsinki-ben töltött egyetemi évei alatt, hogy a Minix rendszer alapjain egy új, ingyenes rendszermagot készítsen. Szóval a Linux az lehetne Made in Europe is, hogyha valaki ennyire patrióta akar lenni. Azóta a világ szervereinek 12%-a, az asztali gépeknek pusztán 1%-a futtat linuxot, és ezeken a gépeken általában a Windows mellet fut. Pedig ingyenes, stabilabb, biztonágosabb és gyorsabb mint a Windows. Körülbelül olyan legenedák keringenek róla, mint egy jedi lovagról, mindenben szuperjó, de mégsem veregette meg még senki egy jedi lovag vállát.

És akkor most nézzünk a függöny mögé. A Linux úgy épül fel, hogy a rendszermagot egy külön csapat fejleszti, és minden mást (gradikus felület, programok, miegymás) más cégek. A rendszermag fejlesztő csapat nem profit orientált, az egyetlen dolog ami vezérli őket a jószándék, vagy az ego.

I think any problem with any development model has multiple factors, and ultimately, it is humans that make decisions. I won’t comment on the humans themselves.

Ezekkel a szavakkal élt Con Kolivas korábbi rendszermag fejlesztő, az APC magazinnak tett nyilatkozatában, amiben arról mesél, hogy miért is lépett ki. Röviden lefordítva, minden fejlesztési modellben többféle tényező játszik szerepet, és az emberek azok, akik a döntéseket hozzák. Az emberekről nem fogok nyilatkozni. Egyébként a Linux maghoz kiadott -ck jelzéssel ellátott javításai gyorsabban futnak, mint az eredeti kód, de mivel a módosításai süket fülekre találtak, ezért kilépett…

Aztán jöjjön az én személyes tapasztalatom. Van néhány cég, ami beállt egy-egy linux kiadás mögé, és nyomják ezerrel, ilyen a Novell és a Sun. Aztán vannak nagyon stabilnak mondott ősrégi kiadások, mint a Slackware és a Debian, és vannak egész csinos kiadások, amik a mindennapi asztali felhasználást célozzák meg, igaz kicsit hibával tele :?. Szóval megpróbáltam egy Xubuntu-t telepíteni a notimra, már a bootnál végzetes hibát írt ki. Debiánt “gond nélkül” telepítettem, viszont nem bírom rábírni, hogy felismerje és használja a videókártyámat. Na jó, fel van tüntetve elég sok oldalon, hogy a notikban speciális hardverek vannak, amit a rendszerek nem biztos hogy fel tudnak ismerni. Létezik egy oldal, ahol meg lehet keresni, hogy valaki már foglalkozott-e az adott laptopon valamilyen linux-szal, és találtam is egy pofás oldalt, ami pont Vostro 1500-on egy Debian telepítési útmutatót ír le. De így is hiába :(. Szóval még a Linux nem érett meg az általános asztali rendszer használatra…

BSD

A BSD egy Unix-szerű operációs rendszer, amit a Berkeley egyetemen fejlesztenek. A magot és a különböző más hozzávalókat ugyanott, szóval a fejlesztés kicsit központosítottabb, ergo kevesebb hibalehetőség. A megbízhatóságról csak annyit, hogy a Yahoo is BSD-n fut, és a Microsoft is BSD-n indította el a Hotmailt, talán még mindig azon fut :P. Mégis nagyon kevesen ismerik, ezért is kapta a találó “titok a háttérben” nevet. Szintén megbízható rendszer, nyílt forráskódú, ingyenes, néhány helyen gyorsabban futhat mint a Linux, alapból kezeli a Linux programokat, viszont a Linux nem tudja kezelni a BSD programokat. Szuper, kell ennél több? Igen, az hogy én nem egy szervert akarok csinálni, ami 1 évig is elfut leállítás nélkül, hanem egy használható asztali rendszert. Na erre is van megoldás.

A BSD-nek is vannak kiadásai, mint a Linuxnak, ilyenek a FreeBSD, OpenBSD, NetBSD. Ezek a régiek, és talán az egyetlen a FreeBSD ami asztalon barátságosnak tűnhet. De van itt még valami! DesktopBSD és PC-BSD! Na ezek már azok amit keresek! A DesktopBSD a FreeBSD-re épül és igazából teljesen eredeti FreeBSD rendszer megtoldva néhány grafikus segítséggel, hogy az átlag felhasználó otthonosan érezhesse magát a gépe előtt. A PC-BSD már egy izgalmasabb téma :). Szintén a FreeBSD dolgozik alatta, de egy ellátták egy olyan csomag kezelő rendszerrel, mint a windows-nál. Egy darab .pbi fájlt kell letölteni, ami tartalmaz minden szükséges cuccot, kétszer ráklikk, telepíti és már használhatod is! Nem kell belefordítani a kernelbe és különböző föggő csomagokat keresned hozzá, csak működik és kész :).

Illetve elvileg működik is :?. Merthogy a PC-BSD telepítésénél bejött a guszta telepítési menü, de ott elakadtam, hogy nem tudtam a felhasználó nevét és jelszavát beírni, mivel nem ismerte fel a noti beépített billentyűzetét! Na ez kicsit dúrva :?. A fórumon utánaolvasgatva más Dell gépeknél is ez van, ők USB-s billentyűzettel áthidalták ezt, és telepítés után már minden szép és jó, de én nem fogok csak ezért venni egy billentyűzetet. A hibát elvileg az 1.5-ös verzióban javítják… Aztán a DesktopBSD-t is megpróbáltam, bár az előző kell nekem, de a DVD meghajtómon kiakadt szegény már a bootolásnál, szóval ez is elvetve :?.

Szóval a lényeg, hogy 4 operációs rendszer kipróbálása után, kb. fél hétnyi szenvedés után is csak az XP van a gépemen, ami épkézláb működik is :?. Cudar világ ez. Még kipróbálom a 6.3-as FreeBSD-t, hátha, meg majd megvárom az 1.5-ös PC-BSD-t, és a videókarimmal is játszadozok még Debiánon, mert nekem kell egy nyílt forráskódú stabil rendszer!

Frissítés: az nVidia “rajongói” honlapján van egy olyan topik, hogy másnak is gondja van a legújabb nVidia driverrel különböző Linux distróknál. A régi nekik működött, letöltöttem azt, kipróbáltam és MŰKÖDIK :D! Szóval maradok a Debiánnál, és azt javítgatom…