Zenedoboz
A techline.hu-n elhelyeztek egy szavazást a Windowsos zenelejátszókról. Habár nem tudom, hány szavazóból jön ki a százalék, de szerintem tökéletesen tükrözi a magyar helyzetet.
Az idő nagy úr, pláne a 21. században, ezért nem véletlen, hogy a már 1997-től létező Winamp zenelejátszó a legnépszerűbb. Ráadásul 2003 decemberétől az 5-ös széria van forgalomban nagyobb változtatás nélkül. A legismertebb, ingyenes és jó. Kell ennél több? A legtöbb embernek nem nagyon. Winamp – 38%. Nagy meglepetés lett nekem azonban a VLC a 19%-ával! A VLC egy nyílt forráskódú dekódolókra épülő Qt keretrendszerrel gyártott lejátszó. Azért különös, hogy a második helyre került, mert csak idén érkezett meg az 1.0-ás verziója, másrészt inkább videó lejátszó, mint zene, azonban videó lejátszóként a lehető legjobb megoldás. A Microsoft vendor lockinja a zenedobozoknál is fantasztikusan működik. A legtöbb embernek az Internet Explorer szimplán az internet, a Windows Live Messenger az MSN és Windows Media Player a média lejátszó az olvasók 13%-ának.
Az egy számjegyű adatokról csak néhány szóban. ITunes 5%, főleg Apple szerelmeseknek, Foobar 3% spártai katonáknak, és Songbird 0%. A Songbird nagyon pofára esett most, pedig Mozilla termék, gondolhatnánk, hogy a FireFox sikere rá is vetül egy picit, de nem. Ugyanis a Songbirdöt is a XUL hajtja, és elrejtettek benne egy böngésző motort. Tehát nagy és lomha. A lejátszás kissé nehézkes, mert először be kell olvastatni minden zenét és utána lehet csak a belső könyvtárból válogatni. Ebből arra lehet következtetni, hogy a magyar emberek többsége általában egy mappányi számot tölt be a lejátszóba, nincs teljes gyűjteménye egy merevlemezen tárolva, és nem szereti, ha a zenelejátszás sok erőforrást foglal.
Az egyéb ingyenes lejátszó 14%-ot kapott, a hozzászólásoknál kiderült, hogy sokan egy Aimp2 nevű lejátszóra szavaztak. Ezt én sem ismertem. A honlap alapján kiderül, hogy egy orosz fejlesztés, a freeware nem tudom, hogy szabad szoftvert vagy csak ingyenes progit takar, de elvileg hasonlít a Winampra csak gyorsabb. Van egyfajta sztereotípiánk az oroszok szélsőségesen gyakorlatias mivolta felé, gyakran anekdotázunk az orosz (harci) járművekről, amik elvileg még vodkázás utáni hányást is elfogadnak üzemanyagként. A szűkös körülmények között működő szoftvereknek pedig nagy a keletje, ezért sok helyen és sokszor elhangzik a “made in the Motherland” hivatkozás. Másik érdekes mozzanat, hogy a magyar Google kereső az Aimp2 kulcsszóra a Chip.eu oldalát adja ki először, mint legrelevánsabb találat. Lehet, hogy a magyar windowsosok többsége ilyen letöltő oldalakon keresi meg az ingyenes programjait? Másik furcsaság, hogy létezik egy amerikai domain végződéssel ellátott Aimp oldal is, ahol viszont az ingyenes programot meg is lehet venni! Elvtársak, elvtársak…
Én a VLC-re szavaztam, egyrészt mert szabad szoftver, másrészt multi-platform és három hete nem bootoltam Windowst, harmadrészt az egyik legjobb videólejátszó és miért használnék külön programot csak zene lejátszására. Nekem sincs külső vinyóm, DVD-re irogatom ki a felgyülemlett zenéket (amik rendszerint elvesznek), és egy-egy mappát tallózok be a zenedobozba, majd a lejátszót lerakom az értesítési területre kis ikonba, hogy a tálcán ne foglaljon helyet, és hagyom hogy a last.fm-re felküldje a statisztikát. Nekem ennyi kell.