Ghost in the Shell

Az eredeti véleményem az volt, hogy nem szeretem az animéket. Aztán újból belemerítkeztem a japán animációs művészetbe, és valamelyest formálódott ez a véleményem. Egy jókora előítélettel gondoltam mindig a távol-keleti rajzolt figurákra, amik nem mindig a “rúgunk, dugunk” klisé mentén épülnek fel.

Ghost in the Shell, Ghost in the Shell 2

Ez a kettő alkotás volt az első filmre vitele a mangának. Valódi alkotás, amilyet a művészek szoktak. Mindkét film hangulata, a cselekmény, a karakterek mesteriek és nagyon mély dolgokat próbálnak átadni. Azért csak próbálnak, mert annyira tömény az egész, hogy kihívás egyszeri megnézéssel felfogni ezeket. A bevezetőben említett két szavas esszencia is fogyaszthatóan kerül elő, az alkatrészekből összerakott robotnak megbocsátjuk, hogy nem igazán érti miért baj, ha csupasz karosszériája villan ki. Katona partnere pedig úriemberesen, visszafogottan óvja az egyébként egyáltalán nem esetlen androidot.

Ghost in the Shell

Ghost in the Shell: Stand Alone Complex, Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG, Ghost in the Shell: S.A.C. Solid State Society

Ha ti is arra vetemedtek, hogy végigsasoljátok az összes fellelhető anyagot, akkor ügyeljetek rá, hogy a Solid State Society-t néhány helyen tévesen a két eredeti film közé rakják 1.5 megjelöléssel. De ez nem igaz, hanem a két sorozat után áll, kronológiailag és cselekményben is. De hogy őszinte legyek, ezeket a címeket teljes egészében ki is hagyhatjátok. Művészetből elég kevés akad bennük, kliséből viszont annál több. A szereplők száma megnövekedik, kapnak is majd külön epizódot, a szereplők komplett jelleme és kinézete is megváltozik. Miért kell mondjuk a marcona katonának lófarkat növeszteni, miért lesz a női főszereplőnek kék haja és piros szeme? Miért dobálnak bele egy tucat gyerekes robotot, miért lesz a főszereplő mégis ember, és miért ugyanaz nagyjából mindkét sorozat felépítése és vége? Közhely közhely hátán, még a “rúgunk, dugunk” szabály is számtalanszor előjön erre kifejlesztett csábító robotokkal, a főszereplő feltűnően csinos és kedves barátnőivel, de magával a főszereplővel is! Mindennek a mélypontja a 2nd GIG egyik részében jön el, amikor is a távoli felvételeken még elegáns a hölgy, majd a blúza hírtelen nagy kivágású lesz, és még néhány perccel később, már a fekete melltartó is látszik. Mintha nem tudták volna eldönteni hol is legyen a határ. De ezt ugyanebben a részben még háromszor átlépik, mikor a 12 éves sráchoz kijön egy szál tangában beszélgetni. Majd ugyanígy befekszik mellé az ágyba. Majd megkérdezi a srácot, ki akarja-e próbálni, lehet-e robot testtel szexelni. Ehhh…

Ghost in the Shell: 2nd GIG

A Ghost in the Shell maraton után megerősödött bennem az a vélemény, hogy minden országban és kultúrában ugyanúgy megtalálható az értékes és a szemét is, csupán ügyelni kell rá, hogy melyiket fogyasztjuk.