Csillagok háborognak
A Csillagok háborúja az egyik legendás 70-es 80-as években készült filmtrilógia. Olyan alkotás, amely még ma is szedi függő áldozatait. Jedi lovagok, robotok, a legkülönbözőbb élőlények és persze a bolygó talán legismertebb gonosza:
Mint általában minden filmet, ezt is jó pár év késéssel néztem meg, egészen pontosan két héttel ezelőtt mind a hatot. Az eredeti hármat és az újak közül az elsőt már láttam, de csak részletekben emlékeztem rájuk, nem tudtam volna elmondani, hogy kik, mikor, hova és pláne miért mennek. Ezért szerintem én tökéletes alany leszek arra, hogy elmondjam, hogyan hatnak ezek a filmek, ha nem a forgatásuk, hanem a történetük szerint haladunk.
Az első rész nagyon gyenge lett, semmit nem követ a hagyományokból, nincs párhuzamos cselekmény, és a történetnek sincs sok súlya. Egy kereskedelmi társaság blokád alá veszi a Naboot? Na és! Amidala királynő, aki óránként átöltözik és frizurát változtat hatalomra juttat egy másik szenátort egy 1000 éves köztársaságban? Mintha egy csöppet könnyű lenne a politika a csillagok között… Aztán végülis nem is kellett a szenátor alkuja, mert két jedivel, egy Anakinnal és a víz alatti néppel visszaverik az inváziót. Tehát a semmiért juttatta hatalomra a Sith Lordot a kislány? Nem rossz. De végülis a hibák családban maradnak. Az első részben mintha 10 év különbség lenne Amidala és Anakin között, ami persze a következő részekben elolvad, csak gondoltam megjegyzem.
A második rész már sokkal jobb. Igaz az in medias res elhal, mivel az első epizódban kétszer már elsütötték a hol a királynő, itt a királynő trükköt. De azért a városi üldözés kárpótol minket, igaz kicsit ötödik elemes beütése van, de azért látványos. A párhuzamos cselekményvitel végre visszatér, és valljuk be, igencsak szükség van rá. Ugyanis nagyon 21. sz.-i lett a szerelmi szál a két fiatal között, Anakin nagyon durván dobálja a “megmutassam a lézerkardom?” nézést, mire Padmé mondja neki, hogy ezt nem szereti, de ennek ellenére egy a hátát teljesen szabadon hagyó ruhában érkezik csónakon szülőbolygójára méghozzá naplementében. Igen, valóban nagyon utálhatja, amikor a padaván ÚGY néz rá. És ez az erőltetett amazon szerep! Legszívesebben megcsaptam volna a Tatooinon a csajt. És mekkora szánalmas már, hogy a gladiátor oroszlán pont úgy karmolja, hogy a felsőjéből top lesz?! A valaha élt legnagyobb jedi szerelme kicsit olcsó hősnővé vált, amit csak erősít, hogy Natalie Portman tisztára olyan, mint Keira Knightly. Hollowoodban kicsit beszűkülnek a nőideálok…
A harmadik részben a sith jó nagyot bosszul, Anakin önbeteljesítő álma ügyesen megőrjíti, végre Padmé is úgy viselkedik, ahogy egy igazi drámai szerelemhez méltó. Amiket aztán a még emberi Darth Vader csinál mindent felülmúl! Jedi mestert öl, ártatlan jedi tanulókat gyilkol, levágja az összes szövetségest, és még terhes feleségét is fojtogatja! A végső csatája Obi-Wannal fantasztikus, hihetlen volt látni hogyan válik a világ leggonoszabb maszkos gőzölő vasalójává! A végére a bevágás az eredeti részből átköti a kettőt, de már előre vetíti az éles határt a két film képi világa között.
A negyedik rész kezdése hibátlan, bár már itt tapasztaljuk, hogy Christen Haydensen előző színészi alakítása mellett a maszkos Vader nem kelt akkora félelmet. Tudjuk, hogy tett már borzalmasabb dolgokat is, néhány tábornok megfojtásánál. És igen, a tábornokok! A hajón mindenki ember, ami iszonyú ellentmondás az előző részekhez képest, ahol mindenféle lény mászkált mindenhol. Hírtelen rasszisták lettek? És a sötét szürke háttér a sok sárga és piros gombokkal nagy illúzió vesztés. Egy 1977-es filmtől nem is várhatunk mást, de akkor nem kellett volna a 2000 után készült filmeket kicsit hozzáidomítani a korábbiakhoz? Egyébként az V. és VI. részben már fel sem tűnik ez a különbség. A “Luke, miért nem hozol apádnak egy sört” mondat már nem hat meglepetésként, mivel tudjuk már az egész sztorit, Leiláról is tudjuk, hogy ő a másik, csupán az értékelődik felül, amikor Vader letaszítja Lord Sidiust a mélybe, mert szereti fiát, és jóvá akarja tenni a hibáját. Meg persze felesége hibáját is, hiszen ő juttata a szenátus élére. Befolyásolás családi csomagolásban, avagy a politikus egy lakás két gyerek, két űrhajó programja.
Mindent összegezve csak egyszer és egy bizonyos generációnak volt érdekes, hogy Lucas a trilógia elejét csinálta később, az utánuk jövőknek a megfelelő sorrendben kicsit degradálódik az eredeti három szenzációja. A 2. és 3. epizód fel tudja venni a versenyt az eredeti részekkel, sőt a 3. epizódban sokkal látványosabb Darth Vader gonoszsága. A 2. és 3. epizód közé készülnek az animációs részek, amik újabb milliókat hoznak Georgónak, de a jedi misztikum már soha nem lesz a régi…