Pannon Redesign
szánalmas
Ennyit tudok elmondani a Pannon Egyetem új honlapjáról. Mielőtt belekezdek az egyoldalú kritikai írásomba, néhány dolgot tisztáznék, nehogy meddő vitába keveredjek bárkivel is a kommenteknél. Vartam is kapott egy hasonló bírálatért hideget, meleget akkor nem kommenteltem róla, de most azért megelőzném a bajt egy rövid vélemény nyilvánítással. Miért írom ide a véleményemet, miért fikázom a saját egyetemem honlapját, miért nem szólok szépen csendben, hogy ugyanmár javítsák ki a hibákat?
- Én csupán egy átlagos egyetemi hallgató vagyok, ha én észreveszem ezeket a hibákat akkor más is. Nekem nincsen beleírva a munkaköri leírásomban az, hogy ezeket a hibákat felderítenem és jelentenem kellene, ergo semmilyen jutalmat nem kapok ezért. Hogy pont ezért jelentsem, és enyém az erkölcsi dicsőség? Meg se próbáljatok lelkifurdalást belém táplálni, mert:
- Aki ezeket a hibákat elkövette, az felelőtlenségével a Pannon Egyetem hírnevét a sárba taposta, így számomra – mivel én szeretem az egyetememet – ellenségemmé vált. Így semmi okom nincs rá, hogy neki segítsek, és esetleg megmentsem a beégéstől, vagy a különböző szankcióktól. Feltéve persze ha lesznek ilyenek…
Az egyetemnek van új honlapja? Aki nem találta volna még meg annak itt a cím: http://www.uni-pannon.hu. A domain nevet nem tudom biztosra, de valószínűleg központilag adják az “uni”-val kezdődő neveket (uni-pannon, uni-corvinus, uni-miskolc), de az ELTE és mondjuk a BME még kivétel. Ami még érdekes, hogy se a régi vein-es honlaphoz, se a mostanihoz nem lehet hozzáférni www nélkül. Ami nem fog sok embert meghatni, de a no-www.org weboldal óta tudom, hogy ez fölösleges, és idegesítő is. Persze a no-www nem szabvány, de mit árthatna az embernek az, hogyha www nélkül is elérhető lenne egy weboldal.
Egy kisebb kitérő után elérkeztünk tehát az új oldalra. Igen, szemmel láthatóan megváltozott, ez a két képen is látszik:
<a href="/kepek/blog/pannon/pannon-regi.png"?phpMyAdmin=257a7a87b8cf4ae037138fc9b446c781&phpMyAdmin=DoBJFgKSGp2-X9-IgA5aNY3nwed></a>
<a href="/kepek/blog/pannon/pannon-uj.png"?phpMyAdmin=257a7a87b8cf4ae037138fc9b446c781&phpMyAdmin=DoBJFgKSGp2-X9-IgA5aNY3nwed></a>
Első ránézésre sokkal szebb és modernebb, és amúgy is hű dejó most nekünk. Eltüntek a keretek, van keresés, barátságos a felület, minden szép és jó. De miért piros? Miért kellett színt is váltani? Elég régóta kék volt a színe a Veszprémi Egyetemnek, rengeteg ajándéktárgy, logó, embléma, tábla kékre van festve, ezeket lecserélni bizony nem lesz könnyű és pláne nem olcsó feladat. De ne kreáljunk összeesküvés elméleteket. Minden szép és minden jó, de én bennem mindig ott a kisördög, ezért rögtön validáltattam:
<a href="/kepek/blog/pannon/pannon-validation.png"?phpMyAdmin=257a7a87b8cf4ae037138fc9b446c781&phpMyAdmin=DoBJFgKSGp2-X9-IgA5aNY3nwed></a>
Result: Failed validation, 436 Errors. Ezt az eredményt kaptam 28-án, ma 29-én már 442 hiba volt. A dokumentum definíció szerint megengedő XHTML-t használtak, de webes szakember, hogyha már XHTML-t használ, akkor egyszerűen nem ejthet 436 hibát, mert körberöhögik! Könyörgöm, egy 970 soros XHTML kódban nem lehet 436 hiba! Majdnem minden második sorban hiba van. Ezek után meg is néztem, hogy miért lehet ennyi hiba a forráskódban.
És ledöbbentem! Rögtön az ötödik sorban a Description meta tag-ben ezt találtam: Joomla – a dinamikus port�l �s tartalomkezelo rendszer!!! Hogy az átlag halandó is értse miért döbbentem le, elmondom, hogy a meta tag-ek a kereső robotok munkáját könnyítik meg. A kereső robot elolvassa ezeket, és az adott oldalt e szerint jeleníti meg a kereséskor. Magyarul, ha a Google megtalálja ezt az oldalt, akkor szépen ezt fogja kiírni, hogy bizony a Pannon Egyetem leírása Joomla, a dinamikus portál és tartalomkezelő rendszer! A gond ezzel csak az, hogy ezt már a Google így írja ki. November 28-án még csak a második helyen szerepelt ez a hülyeség, ma már az első helyen. A lenti képen a második helyes találat látható:
<a href="/kepek/blog/pannon/pannon-google.png"?phpMyAdmin=257a7a87b8cf4ae037138fc9b446c781&phpMyAdmin=DoBJFgKSGp2-X9-IgA5aNY3nwed></a>
Hogy ez miért olyan szánalmas? Itt van egy egyetem nagyravágyó tervekkel, de legalábbis versenyhelyzetben. Informatika karra hogyan akar így bárkit is idecsábítani, hogyha egy INGYENES, NYÍLT FORRÁSKÓDÚ TARTALOM KEZELŐ RENDSZERT reklámoz a nevével?
Miért mondja az a srác, aki nyílt forráskódú rajongó, hogy ez gáz? Nézzük csak. A nyílt forráskódúság azt jelenti, hogy rendszer forráskódja bárki által letölthető, elolvasható, áttanulmányozható, kivesézhető, hibakereshető. És a hangsúly az utolsón van! Hiába fejlesztik sok-sok éve, akkor is lehet benne hiba, és ezt bizony ki is lehet használni. Nem egy Joomla-val készült oldalt törtek már eddig fel, és aki már a Google-n is így reklámozza magát, hát szerintem ő sem számíthat jobbra. Másrészről meg nem akkora dicsőség letölteni valamit, ráírni egy skint, és villogni vele, hogy mennyire jó. Aki ezt az oldalt elkövette, az tényleg csak a letöltésig, beállítgatásig jutott, halvány fogalma sincs az XHTML-ről, és talán még a weblapkról sem, hogyha a meta tag-eket módosítás nélkül hagyta. Olyan részletekről nem is merek beszélni, hogy minek szed le valaki egy XHTML-es templete-et hogyha utána agyon tömködi táblázatokkal az oldalt!
Körülbelül ennyi bajom van csak az oldallal. Ezek pusztán szakmai dolgok, de könyörgöm egy egyetemen miért nincs egyetlen ember sem, aki ezt átnézte volna, és visszadobta volna? Vagy ha tényleg nincs, akkor miért nem vállalják fel, hogy ezt mi nem tudjuk, keressetek mást. És itt jön elő az, hogy miért felelőtlennek neveztem ennek az oldalnak az elkövetőjét. A saját hibánk el nem ismerése felelőtlenség, ha nem is az egész egyetemet, de az infósokat biztosan lehúza ezzel. Találunk más példát is az egyetemi lapok között, pl. a Külügyi Bizottság honlapját. Vartamtól tudom, hogy ezt az oldalt megpályáztatták, és végül tényleg olyan ember nyerte el, aki ért hozzá, és megérdemli. Szintén XHTML Transitional, de valamivel szabványosabb, csak 56 hibát tartalmaz a 296 soros kód. Ez még mindig jobb arány, mint a Pannon honlapjánál. Valamint ennek az oldalnak a szerver oldali részét egyetlen srác követte el, a forráskódot csak ő ismeri, a design csak mellé van építve egy megint másik srác által. És ahogy nézem mindkettő profi munka.
Volt róla szó, hogy az egész egyetemet rákötik egy központi rendszerre, mert ami most van, az kicsit tarka-barka. Rögtön két egymásnak teljesen ellentmondó dolog az angolos honlap (FIXInfo), és a mérnöki kar Moodle rendszere. Teszem rögtön hozzá, hogy egyik sem tökéletes :). A angolos honlapot egyszer már feltörték, másrészről nagyon primitív, a Moodle meg megint csak egy nyílt forráskódú rendszer, feltörhetik, másrészről több szaktársam és jómagam is szívok azzal, hogy a Moodle pdf-et egy keretben akarja megjeleníteni és az Adobe-nak ez nem tetszik. Szóval ezek egyike sem tetszik, nem beszélve szakom honlapjáról, ami szeptember óta átalakítás alatt van (Mambo rendszer, szintén nyílt forráskódú), és most a napokban fehér lapot mutat. Ha jól sejtem a Domain Univerzum toldozgatja-foldozgatja az 1000 sebből vérző rendszert, és hát róluk már írtam, hogy tárhelyet nyugodtan, de webdesignt ne rendeljen tőlük senki!
Végezetül kicsit egoista módon elárulom, hogy az én oldalam XHTML Strict kódolású, tehát szigorúbb mint a Pannoné, és így 6 hibát tartalmazott ma a 228 soros kódomban. Teszem hozzá, hogy én tudom, hogy hol vannak ezek a hibák, és ha lesz időm kijavítom ezeket. Nem vagyok meggyőződve, hogy a Pannon szerkesztői is tudják, hogy mi az a több mint 400 hiba…