Modernlő Oskola
A MI egy pedagógiai folyóirat, és habár a rövidítés nagyon ötletes, teljes neve a Modern Iskola sem szégyelni való a 21. században. A folyóiratot a Microsoft támogatja, amiért igazán nem húzhatjuk a szánkat, a nagy pénz nagy foci elvén inkább örülnünk kellene. Annál is jobban, ha megnézzük, hogy a 101 ötlet innovatív tanároknak című kiadvány elektronikus úton ingyen letölthető, és a Microsoft Magyarország támogatásával minden iskola kap egy példányt belőle. Habár csak olyan tippeket tartalmaz, mint korabeli újság szerkesztése, képes tápláléklánc készítése, kötelező olvasmányból film vagy bemutató készítése, akkor kicsit kinyílik a szemünk, de higgyétek el, szükség van a tanároknak ilyen egyértelmű és konkrét útmutatásra, hogy KAPCSOLD MÁR BE A GÉPET ÉS HASZNÁLD!
De a bejegyzés fő tárgya inkább egy szűrőszoftver ajánlás. A Dolphin Knight névre hallgató program ígérete szerint megvédi a gyermekeket minden káros lelki tartalomtól. Nem csak a pucér néniktől, hanem a túlaktív bácsiktól és buta tanácsokat osztogató másik gyerekektől is. Elterjedtségéről kétes információk vannak, ugyanis a 2009. januári újságcikkben 100 iskola és 200 számítógépről szóló statisztika van, a honlapon 50 iskola 2000 számítógépe szerepel. Tévedni emberi dolog, hazudni még emberibb… “A 12 és 15 év közötti gyermekek háromnegyede átlag napi három órát szörföl a világhálón, és gyakorlatilag mindegyikük ki volt már téve pornográf képeknek”. Valóban. Készül a kémia órára, és hopp! Beugrik egy pucér segg, pont amikor a tanár odaér, vagy anyuka benyit. A pedofil veszélyt is egy kicsit túlzónak tartom, bár kaptam egy hozzászólást, hogy ilyen tényleg létezik. Azonban tényleg veszélyes probléma, hogy egy hasonszőrű gyereknek elpanaszolják gondjaikat öngyilkosságot fontolgatva, és az ismeretlen jóbarát pedig igenis ösztönzi a gyermeket a végső lépés megtételére. Azonban kicsit amerikai hangulat kezd eluralkodni a Kárpátokon, ha mi is úgy gondoljuk, hogy a gyógyszergyártók a hibásak, miért nem képesek olyan dobozt előállítani, amit gyerekek nem tudnak felbontani, de erejük teljében lévő felnőttek, és erejük emlékein ábrándozó nyugdíjasok gond nélkül ki tudnak nyitni. Nem lenne egyszerűbb egy sima lakatot fúrni a szekrényajtóra?
De nem. Nézzük ezért a delfin lovag fényes páncélját! A marketing szerint ingyen beszerezhető a biztonságos böngészés program oldaláról, a gyakorlat viszont az, hogy se az iskolai, se az otthoni programot nem kapod meg ingyen, csupán 90 napig kipróbálhatod. Utána ha továbbra is használni szeretnéd, akkor évente kell fizetned érte. A honlapon nincsen feltüntetve ár, de az újságcikkből tudok idézni: “a használata pedig ingyenes az első két hónapban, és utána sem drága: 10 gépre csak 120 ezer forint egy évre”. Hát nem tudom, ha egy iskolában van egy gépterem, akkor a maximum 35 fős osztályra méretezett csoportbontásos, 18 géppel rendelkező szoba is évente 240 ezer forintot visz el az iskolai költségvetésből, ami többnyire állami finanszírozású. Ha megkérdeznénk kedves szülőket, hogy évente 240 ezer forintot arra költsünk, hogy új focilabdát, vagy pornó tiltó programot vegyenek, akkor szerintetek hány szülő mondja, hogy természetesen az utóbbi? De persze, olcsó húsnak híg a leve, drágának meg virágillatú, ezért kipróbáltam a programot. Először is furcsa, hogy a próbaverzió letöltésénél már kér teljes nevet, e-mail címet és telefonszámot. Állítása szerint az e-mail címre küldik a letöltési linket, és minden mező kitöltése kötelező. Ehhez képest ha nem adom meg a telefonszámom, gond nélkül továbbenged, és a következő oldalon minden szükséges információval ellát, amit elvileg csak az e-mail címemre kellett volna küldenie. Na most a kötelező, valós adatokból egyik sem kötelező, ezért nevezhetem az oldalt a adathalászónak? Vagy legalábbis a felhasználók félrevezetőjének mindenképpen. De ha már jogi dolgoknál tartunk. A Biztonságos Böngészés program honlapján a zöld négyzetben lévő lefele mutató nyíl a cnet download.com oldaláról történt egy-az-egyben másolás. Mint az oldal része, ezért ez az ikon is jogvédett, sőt mivel a kedvencek ikon is ez a fradi színes grafika, ezért cégjelkép jogtalan felhasználása is beleférne.
De inkább lopjunk valami jót, minthogy szart csináljunk. Ezt az elvet igazán használhatták volna a saját cégük logójánál is, ami inkább hasonlít egy szélsőséges szervezet címerére, mint egy szoftver fejlesztő cég emblémájára. Még jó, hogy a Sajin Softből nem két S betűt vettek bele…
Lássuk hogyan úszik a kis delfin! Habár az óriási páncélja megvédi minden bajtól, kicsit nehezen ficánkol, és talán a tehertől az oly jellemző mosoly is eltűnik az arcáról. Beállítva minden lehetséges védelmet nekiestem a gonosz netnek! A szoftver ellenőriz minden egyes elindított alkalmazást, és megkérdezi, hogy mit is akarok vele csinálni. Ez kicsit gáz, amikor olyan alkalmazásokra kérdez rá, amik a rendszer részei, mert igazán vehetnék a fáradságot és előre elkészített listát adni a biztonságos alkalmazásokról. A netvédelem úgyszintén csak összehányt listából áll, de még csak nem is url címek listájából! Hanem különböző hívószavak vannak meghatározva. Ez egészen addig működik, amíg az oldal neve valóban gonosz szót tartalmaz, ezért nincs katzporn. Van azonban morebabes, ami nem pusztán kárörömömre teljes mellszélességgel betöltötte magát. Ami viszont a ló túloldala (és most nem az animálról van szó), az az, hogy micimackó angol nevére (Winnie the Pooh) nem kereshetek rá, mert valami miatt a pooh szó szerepel a brutalitás kategóriában! A ráutaló kategóriában pedig a model, tehát apuka sem nézhet vasútmodelleket, ha úgy tartja kedve. Nézzük tovább az azonnalli üzenetküldőket. A program kiválóan ellenőrzi ezeket, néhány soros káromkodás után figyelmeztet is, hogy le fogja tiltani a kapcsolatot. Azonban tovább csintalankodva, és a letiltás megtörténte után sem észleltem az IRC kapcsolatban szakadást, üzeneteim látszódtak, és mások üzeneteit is láttam. Az MSN-re ugyan nem került sor, de így is 2:1 az én javamra. Miután megpróbáltam letörölni a programot újabb hajtépések, ugyanis a programnak nincsen külön eltávolítója, csak a telepítő és frissítő alkalmazás, amit a Malach Enterprise Incorporatedtől használnak. CCleaner sem tudja kiszedni az automatikus indításból, többszöri újraindítás után is barbár módszerrel és gyors újmozgással sikerült csak leszedni, de így is hagyott maga után egy védett mappát, amit talán Linux alól le tudok törölni, ha viszont nem, akkor a következő formázásig úgy marad.
Önmagában véve nem rossz, de az árához képest borzasztó. Nem próbáltam ugyan, de valószínűleg Gégény Nikolettára való keresést sem akadályozta volna kardoskodó, ám nem kardszárnyú delfinünk. Miért is tette volna, hiszen a történelem pedagógus hölgy a Microsoft Társ a Tanulásban program háziasszonya! Na igen, de nem mellesleg Miss Earth és Miss Universe Hungary 2008 győztes. Kvalitásaiban nem áll szándékomban kételkedni, hiszen azok szemmel láthatóak, azonban lehet leejteném a tollat, hátha felveszi nekem. És hiába jó marketing fogás, de a tanulókat mégsem szépségverseny győztessel kellene képviseltetni, hátha nem javul az átlageredmény…