Collaboration and Freedom linkgyűj­te­mény

A FooCorp (LibreFM, GNU Social, GNU Mediagoblin) levelezőlistán hívták fel a figyelmet a címben is szereplő Collaboration and Freedom – The World of Free and Open Source Art (Együttműködés és szabadság – a szabad és nyílt forráskódú művészet világa) linkgyűjteményre. A gyűjteményt a Furtherfield non-profit szervezet állította össze és az Arts Council England (Angol Művészeti Tanács) támogatta. 4 fő kategóriában több, mint 40 hivatkozást böngészhetünk végig.

Találunk számos esszét, amelyek néhol túlságosan messze és mélyre mennek, mindenképpen kell hozzájuk a megfelelő hangulat és szemléletmód. Az írott esszék után felüdülés lesz a rádióinterjúk sorozata, amelyek közül érdemes meghallgatni az Access Space riportot (teljesen lenyűgözött ez a projekt, valószínűleg készül majd róla egy külön bejegyzés is) és a Jake Harries zenésszel készített interjú is. A gyűjtemény kétségtelenül legérdekesebb része a különböző projektek bemutatása, talán a szerkeszthető, 3D nyomtató cégnek elküldhető lufi-kutya, a nyílt forráskódú hímzés (semmi szándékos hímsovinizmus) vagy a spring_alpha társadalomszimulátor játék lehet a legizgalmasabb. Az utolsó nagyobb részben az alkotást segítő linkek kaptak helyet, mint pl. a közkinccsé lett filmek tárhelye, a már említett 3D nyomtatási szolgáltatást nyújtó Shapeways cég honlapja vagy a számomra eddig ismeretlen FLOSS kézikönyvek oldala.

Kiváló gyűjteményt kaptunk a kezünk közé, indulhat a tab explosion, és az órákon át tartó böngészés! Mivel az összeállítást egy komoly szervezet támogatta, ezért érthető, hogy komoly tartalommal kellett megtölteni, de kicsit sajnálom, hogy a meredek vagy nehezen emészthető gondolatok, művészeti formák közé kevés igazán népszerű hivatkozás került. Sajnálom, hogy kimaradt a közkinccsé tett képek gyűjtőhelye a Burning Well, a különböző szabad zenei szolgáltatók, mint pl. a Libre.fm, Jamendo, a szabadon licencelt tartalmak torrent oldala a Clearbits (rengeteg kiváló, kevésbé ismert szabad tartalom van itt, pl. Sita Sings The Blues animációs filmet látta már mindenki?), a grafikus munkákat segítő különböző portálok: Open Clip Art, Open Font Library, The Leage of Movable Type, játékok számára az OpenGameArt stb. Ha pedig a különböző grafikai szoftverek jövőbeni fejlesztéseire kíváncsi az ember, akkor tessék megnézni az idei Libre Graphics Meeting konferencia videóit. De ennyi link elég lesz egy darabig, csak győzze a böngészőtök ;)!